دسته‌ها

ضرورت انتقاد پذیری در کسب و کار

ضرورت انتقاد پذیری در کسب و کار

 انتقاد پذیری در کسب و کار

بدون هیچ گونه تردیدی کسب و کارها و در رأس آن مدیران باید برخی مسائل را تحمل کنند. از مهم ترین هزینه ها برای یک مدیر انتقاد پذیری در مدیریت است، زیرا اگر این کار به درستی صورت نپذیرد نتایج زیانباری برای وی خواهد داشت. در مسابقات رایج دوومیدانی دقت کنید توجه همه افراد به دوندهایی جلب می شود که جلو تر از بقیه درحال دویدن هستند. هیچ کس به بازنده ها و دنباله رو ها توجهی ندارد. بنابراین اگر می خواهید یک مدیر موفق باشید باید پیشرو باشید و وقتی شما به یک مدیر پیشرو تبدیل می شوید زیر ذره بین قرار گرفته و سیل انتقادات به سمت شما جاری می شود. بسیاری از مدیران می خواهند که پیشرو باشند اما مورد انتقاد قرار نگیرند که این امکان پذیر نیست. انتقاد پذیری و انتقاد کردن مؤثر دارای اهمیت زیادی برای موفقیت سازمانی است.
اموری چون ارزشیابی عملکرد، مشارکت در تیم های کاری، خدمات رسانی به مشتریان، کنترل کیفیت و اداره تضاد، بستگی به به ارگیری مطلوب انتقادپذیری و انتقاد کردن دارد و کار پیچیده ای است. انتقاد با ابراز احساسات درباره موضوعات پیچیده و مشکل، می تواند تخریب کننده و حتی بسیار خطرناک باشد. به کارگیری ضعیف انتقاد، منجر به شکست افراد و سازمان ها می شود؛ از سوی دیگر استفاده آگاهانه و خردمندانه از انتقاد به شکوفایی افراد و سازمان ها منجر خواهد شد. توجه به این نکته ضروری است که انتقاد نقش عمده ای در روابط اجتماعی ایفا می کند، از انتقادها می توان برای ایجاد تحرک در اشخاص و نفوذ در آنها، آموزش، بیان نیازها و خواسته ها یا محرکی برای اصلاح و پیشرفت خود استفاده کرد.
انتقاد پذیری مؤثر نتایجی چون افزایش رضایت شغلی، ایجاد روابط کاری مناسب، تقویت سلامتی فکری و روحی، ایجاد عزت نفس، افزایش سطح بهره وری و افزایش رقابت، برای تضمین موفقیت را به دنبال دارد. اگر انتقاد کننده و انتقاد شونده می خواهند به هدف انتقاد سازنده که همانا تغییر رفتار خاصی است، دست یابند.

توصیه های حرفه ای از مدیران موفق

اگر انتقاد در مورد من صحیح و دقیق است، باید بتوانم به درک آن پرداخته و در برطرف کردن آن اقدام کنم. در ابتدای انتقاد فرد خشمگین و ناراحت می شود، اما ویژگی مدیریت این است که با آن با آرامش برخورد کرده و خود را آرام کند، باید بتواند تشخیص بدهد که انتقاد سازنده است یا مخرب. برای تشخیص نوع انتقاد لازم است به سه پرسش چرا، چگونه و چه کسی در رابطه با انتقاد وارده پاسخ دهید. با بررسی این سه فاکتور می توانیم انتقاد سازنده را از مخرب تشخیص داده و اقدامات لازم را طرح ریزی کنید.
در ابتدای کاری که می خواهید شروع کنید سیلی از انتقادات و امواج منفی به سمت شما سرازیر می شود، مدیر موفق می تواند با پذیرش خود و باورهای خود به راه خود ادامه دهد و همه حرف های مخرب را نادیده بگیرد، و نگذارد در وی تأثیری بگذارد. باید بدانیم که در پایان وقتی افراد به نتایج خوب کار ما پی ببرند خودشان شرمنده خواهند شد. اگر شما نگران آن هستید که دیگران درباره شما چه فکر می کنند، به این دلیل است که شما نسبت به طرز فکر دیگران اعتماد بیشتری دارید تا طرز فکر خودتان. اعتماد به نفس واقعی از دانستن و پذیرفتن نقاط قوت و ضعف سرچشمه می گیرد.
در بسیاری از موارد ممکن است بخواهید انتقادی را صورت دهید، به همین خاطر لازم است با شرایط و ویژگی های یک انتقاد سازنده و مفید آشنا باشید. برای مثال قبل از شروع انتقاد، به طور دقیق بررسی کنید که قرار است از چه چیزی انتقاد کنید. یادتان باشد انتقاد شما نباید کلی باشد. یعنی فقط به همان رفتار یا کار اشتباه اشاره کنید. همچنین بعد از بیان انتقاد، در مورد راه حل های آن و کارهایی که برای پیشگیری از تکرار آن رفتار می توان انجام داد، صحبت کنید. انتقادی که بعد از آن پیشنهادی ارائه نشود، بی فایده است.
حتی تحت شرایطی که با انتقاد دیگران موافق هم نباشید، این یک واقعیت است که آنها چیزهایی را می بینند که ممکن است به آن توجه نداشته باشید. درواقع اگر آنها بیان می کنند که شما بسیار منفی رفتار می کنید و اطراف خود را با کارهای زیاد شلوغ کرده اید، حتی در شرایطی که کاملاً با آن مخالف هستید لازم است برای دقایقی هم که شده به آن فکر کنید و واکنش لحظه ای و بد نداشته باشید. همواره این احتمال را بدهید که حق با آنها باشد و اشتباه از جانب شما صورت گرفته است. تحت این شرایط با شناخت کاستی های خود می توانید به سمت اصلاح و پیشرفت گام بردارید.

بدون نظر

ارسال یک دیدگاه