دسته‌ها

معرفی کتب منابع انسانی

معرفی کتب منابع انسانی

 

گری دسلر

کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر از جمله کتاب‌های مطرح آکادمیک در زمینه‌ی مدیریت منابع انسانی است که اکنون بیش از ده سال است در دانشگاه‌های دنیا به عنوان منبع آموزشی درس مدیریت منابع انسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این کتاب نخستین بار در سال ۲۰۰۳ توسط انتشارات پیرسون منتشر شد و اکنون سیزدهمین ویرایش آن در بازار عرضه می‌شود.

اگر چه معمولاً تدریس این کتاب هفتصد صفحه‌ای در یک یا دو ترم دانشگاهی امکان‌پذیر نیست، اما حتی بسیاری از استادهای درس مدیریت منابع انسانی، به فرض استفاده از منابع دیگر، حداقل می‌کوشند از چارچوب مطالب و سرفصل های مطرح شده در کتاب مدیریت منابع انسانی دسلر در تدوین سرفصل‌های درسی خود استفاده کنند.

خلاصه سرفصل‌های کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر

 مقدمه‌ای بر مدیریت منابع انسانی که در این مقدمه، به اهمیت مدیریت منابع انسانی و نقش آن در ایجاد فرصت‌های برابر برای انسان‌ها و نیز نقش استراتژیک این حوزه در سازمان‌ها پرداخته شده است.

 استخدام و جایابی و مدیریت توانمندی‌ها و استعدادها سرفصل دیگر مطرح شده در این کتاب است.

مباحثی مانند تجزیه و تحلیل شغل، برنامه ریزی نیروی انسانی، آزمون استخدام و انتخاب کارکنان و مصاحبه شغلی، از جمله موضوعات مورد توجه در این بخش از کتاب است.

 آموزش و توسعه منابع انسانی که در اون، علاوه بر سرفصل‌های متعارف آموزش و توسعه، به بحث‌هایی مانند مدیریت عملکرد و ارزیابی عملکرد و نگهداری کارکنان و طراحی و توسعه مسیر شغلی و بحث‌های از این دست هم پرداخته شده است.

 جبران خدمات که به نوعی به حقوق و مزایا و پاداش و مکانیزم‌های تشویق کارکنان می‌پردازد و بحث‌هایی مانند پاداش‌های مالی و غیرمالی، برنامه ریزی استراتژیک برای روند تغییر پاداش‌ها، خدمات و مزایای شغلی در مقاطع مختلف مسیر شغلی و چارچوب‌های تعیین سطح حقوق و موارد مشابه می‌پردازد.

 ارتباطات میان کارکنان سازمان هم بخش دیگری از کتاب دسلر است که در آن، مواردی مانند چارچوب‌های رعایت نظم سازمانی، تدوین دستورالعمل‌های  عملکرد، اصول اخلاقی سازمان، امنیت و سلامت کارکنان و مدیریت منابع انسانی در شرکت‌های بین‌المللی و چند ملیتی پرداخته می‌شود.

دسلر در آخرین ویرایش کتاب خود، مدیریت منابع انسانی و ارتباط میان کارکنان در شرکت‌های کوچک و متوسط و فعالیت‌های کارآفرینانه را نیز با تفصیل بیشتری مورد بررسی قرار داده است.

توضیح تکمیلی: مانند بسیاری از کتابهای دانشگاهی، شرکت پیرسون نسخه‌ی خلاصه شده‌ای از این کتاب را هم تحت عنوان Essentials of Human Resource Management منتشر کرده است که یکی از ویرایش‌های قدیمی آن توسط دفتر نشر پژوهش‌های فرهنگی تحت عنوان مبانی مدیریت منابع انسانی به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

لینک کتاب در سایت آمازون: Human Resource Management

بدون نظر

ارسال یک دیدگاه